კანონი სად მოვიკითხოთ? ვინც კანონის დამცველია, ზედ დაგვახურა სახლები — ადგილობრივი
ფოტო: თამუნა გეგიძე/On.ge
აფრიკის დასახლებაში მცხოვრები, რომელიც დღეს სახლების დემონტაჟს აპროტესტებდა, ამბობს, რომ კანონის მოკითხვას აზრი არ აქვს, რადგან ვინც კანონს უნდა იცავდეს, "ზედ დაახურათ სახლები". ამის შესახებ ადგილობრივი On.ge-ს ესაუბრა.
"დღეს დილიდან დარეკეს, ვიღაცამ ნახა, რომ მთელი კოლონა შემოვიდა მილიციელებისა და მოჰყავდათ ტრაქტორები. ვუწევდით წინააღმდეგობას, ვთხოვდით, ვეხვეწებოდით ვინმე დაგვალაპარაკეთთქო მაგრამ არავინ. დაგვანგრიეს ზედ თავზე სახლები და კანონი სად მოვიკითხოთ? ვინც კანონის დამცველია, ზედ დაგვახურა სახლები", — ამბობს ის.
თბილისში, აფრიკის დასახლებაში ქალაქის მერიამ შენობა-ნაგებობების დეონტაჟი დაიწყო. არსებული ინფორმაციით უკვე 20-მდე მშენებარე სახლი დაანგრიეს. ადგილობრივ მოსახლეობასა და პოლიციას შორის ფიზიკური დაპირისპირებაც მოხდა. შედეგად 8 ადამიანი დააკავეს.
აღნიშნულ ფაქტთან დაკავშირებით თბილისის მერმა, კახა კალაძემ განაცხადა, რომ იმ ხალხს აქვს სახლი და მიწა და ეს არის მიწების მიზანმიმართული დატაცება.
"იქ არავინ არ ცხოვრობს, ეს არის დატაცებული მიწები. მიზანმიმართულად ხდება ამ კონკრეტული ტერიტორიების დაკავება, გარკვეული შენობა-ნაგებობების განთავსება, რომ შემდეგ, წლების მერე მოახდინონ ამ მიტაცებული მიწების მითვისება, რაც კატეგორიულად მიუღებელია. ესენი არიან ის ადამიანები, რომელთაც აქვთ სახლები, არიან ის ადამიანები, რომელთაც აქვთ მიწები და ა.შ. არ გამოვრიცხავ, ამის უკან იყვნენ გარკვეული ჯგუფები, რომლებიც ხელს ითბობენ ამაზე", — განაცახად კახა კალაძემ.
რამდენიმე კვირით ადრე ადამიანის უფლებათა სწავლებისა და მონიტორინგის ცენტრმა (EMC) მოუწოდა თბილისის მერიას, არ დაიწყოს მუნიციპალიტეტის ტერიტორიაზე უკანონოდ აშენებული შენობების დემონტაჟი და სახლ-კარის გარეშე არ დატოვოს იქ მცხოვრები ადამიანები.
EMC-ს თქმით, უნებართვოდ აშენებული შენობები, ხშირად, ერთადერთი თავშესაფარია იქ მცხოვრები ადამიანებისთვის და ქალაქის მერის, კახა კალაძის განცხადება, მსგავსი შენობების სასწრაფო დემონტაჟის შესახებ, საფრთხეს უქმნის ადამიანების ჯანმრთელობას და არღვევს ადამიანის უფლებების მინიმალურ სტანდარტებს.