ეკა ბესელიამ იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარის თანამდებობა დატოვა
ფოტო: ეკა ბესელია / Facebook
საქართველოს პარლამენტის დეპუტატებმა ეკა ბესელიამ იურიდიულ საკითხთა კომიტეტი დატოვა. ამის შესახებ თავად ბესელიამ სპეციალურად ჩანიშნულ ბრიფინგზე განაცხადა.
ბესელიამ აღნიშნა, რომ თანამდებობა უზენაესი სასამრთლოს წევრების დანიშვნის პროცესის გამო გადაწყვიტა. მისი თქმით, მოსამართლეების სია უნდა გაიწვიონ და არ უნდა შეაჩერეონ.
"ამ გადაწყვეტილებით გუშინ შევაჩერეთ პროცესი, რომელიც მიმაჩნია იყო ძალიან საზიანო და ეხება უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეები უვადოდ დანიშვნის ნაჩქარევ და გაუმართლებელ პროცესს", — აღნიშნა ბესელიამ.
მისი თქმით, უნდა შეიქმნას სამუშაო ჯგუფი, რომელიც პროცესს გამჭვირვალეს, სამართლიანსა და სწორს გახდიდა.
"სიაში არიან ადამიანები, რომლებიც არამხოლოდ ჩემი შვილის და ძმის პოლიტიკური საქმის მოსამართლეები იყვნენ, სიაში არიან ადამიანები, რომლებიც ჩემი თანამებრძოლების პოლიტიკურად მოტივირებულ საქმეებზე იყვნენ მოსამართლეები. მიმაჩნია, მიმაჩნდა და ყოველთვის ეს განწყობა მექნება, რომ უზენაეს სასამართლოს უნდა ჰყავდეს ის მოსამართლეები ის მაღალი კვალიფიკაციის და ისეთი რეპუტაციის მქონე იურისტები, რომლებიც არ ემსახურებოდნენ სააკაშვილის ძალადობრივ რეჟიმს", — აღნიშნა ბესელიამ.
მისი თქმით, ის მას შემდეგ გადადგა, რაც მისი მოადგილემ, ვანო ზარდიაშვილი თანამდებობების დატოვების მოთხოვნით მიმართა. ბესელიას გადადგომის შემდეგ ზარდიაშვილს მოუწევდა ამ თანამდებობაზე მუშაობა.
"ჩემი მთავარი იდეალი ყოველთვის იყო და იქნება სამართლიანობისთვის ბრძოლა. რატომ არ გავაკეთე ეს განცხადება გუშინ?! მე ველოდებოდი განცხადება ვანო ზარდიაშვილის გადადგომის შესახებ. იურიდიული კომიტეტის თავმჯდომარის მოვალეობის შესრულებას მე ვერ დავუტოვებდი ამ ადამიანს. ეს განცხადება მივიღე დღეს და ამ განცხადების შემდეგ ვაკეთებ მე განცხადებას გადადგომის თაობაზე", — აღნიშნა ბესელიამ.
ბესელია იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე 2016 წლიდან, ბოლო მოწვევის პარლამენტში არჩევის შემდეგაა.
დღეს, 27 დეკემბერს იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე, ეკა ბესელია გადადგა. მისი თქმით, ამით უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეების დამტკიცებას შეუშალა ხელი. მისი განმარტებით, ის მას შემდეგ გადადგა, რაც მისმა მოადგილემ, ვანო ზარდიაშვილმა თანამდებობების დატოვების მოთხოვნით მიმართა. ბესელიას გადადგომის შემდეგ ზარდიაშვილს მოუწევდა ამ თანამდებობაზე მუშაობა.