სარალიძე თავისუფალია, აღკვეთის ღონისძიებისთვის პროკურატურა სასამართლოს მოგვიანებით მიმართავს
ფოტო: გიორგი შეყელაძე / On.ge
ზაზა სარალიძე თავისუფალია, პროკურატურა აღკვეთის ღონისძიების სახით გირაოს გამოყენების შუამდგომლობით პროკურატურა სასამართლოს უახლოეს დღეებში მიმართავს.
პროკურატურის პრესსამსახურის ინფორმაციით, სარალიძეს ბრალი დღეს წარედგინა საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 353 პრიმა მუხლის პირველი ნაწილით.
აღნიშული მუხლი გულისხმობს პოლიციელზე, სპეციალური პენიტენციური სამსახურის მოსამსახურეზე ან ხელისუფლების სხვა წარმომადგენელზე, ანდა მის სამსახურებრივ ან საცხოვრებელ შენობაზე, ან მის სატრანსპორტო საშუალებაზე, ანდა მისი ოჯახის წევრზე თავდასხმა პოლიციელის, სპეციალური პენიტენციური სამსახურის მოსამსახურის ან ხელისუფლების სხვა წარმომადგენლის სამსახურებრივ საქმიანობასთან დაკავშირებით. ისჯება თავისუფლების აღკვეთით ვადით ოთხიდან შვიდ წლამდე.
რატომ დააკავეს ზაზა სარალიძე
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ინფორმაციით, 26 ოქტომბერს ზაზა სარალიძე და მასთან ერთად კიდევ ორი პირი პოლიციელზე თავდასხმის ბრალდებით დააკავეს. სარალიძემ სამართალდამცავების მიმართ აგრესია მას შემდეგ გამოხატა, რაც მას პარლამენტის შენობასთან კარვის გაშლის უფლება არ მისცეს. სარალიძის დაკავების შემდეგ აქციას სამოქალაქო აქტივისტები შეუერთდნენ და პროტესტის ნიშნად "ცოცხალი კარვების" პერფომანსი დადგეს.
ეს პირველი შემთხვევა არაა, როცა ზაზა სარალიძეს ეს უფლება შეუზღუდეს. ის თბილისის პარლამენტის შენობასთან უკვე 46 დღეა აქციას მართავს და შვილის მკვლელობაში მონაწილე პირების დაკავებას ითხოვს.
მოგვიანებით, შვილმოკლული მამა პოლიციის შენობაში შეუძლოდ გახდა და სასწრაფო სამედიცინო დახმარებამ ინგოროყვას კლინიკაში გადაიყვანა.
შვილმოკლული მამების სარალიძისა და მალხაზ მაჩალიკაშვილის მხარდასაჭერი აქციები თბილისში უკვე 47-ე დღეა მიმდინარეობს.