სამადაშვილი სტრასბურგის გადაწყვეტილებაზე: ხელისუფლებამ მერაბიშვილი უნდა გაათავისუფლოს
ნაციონალური მოძრაობის წევრის, სალომე სამადაშვილის თქმით, სტრასბურგის სასამართლოს გადაწყვეტილების საპასუხოდ ხელისუფლებამ ვანო მერაბიშვილი უნდა გაათავისუფლოს, თუმცა მას ამის იმედი არ აქვს.
"სტრასბურგში კიდევ ერთხელ დადგინდა, რომ საქართველოს დღევანდელი ხელისუფლება აწარმოებს პოლიტიკურ დევნას ოპონენტების წინააღმდეგ და ვანო მერაბიშვილი არის პოლიტიკური ნიშნით დაპატიმრებული. მის მიმართ დაირღვა ფუნდამენტური უფლებები", - განაცხადა სამადაშვილმა.
სტრასბურგის ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს დიდმა პალატამ ვანო მერაბიშვილის საქმეზე დაადგინა ევროკონვენციის მე-18 მუხლის დარღვევა, მე-5 მუხლთან ერთად.
სტრასბურგის სასამართლოს დიდმა პალატამ საქმის განხილვა საქართველოს საჩივრის საფუძველზე დაიწყო. იუსტიციის სამინისტრომ ვანო მერაბიშვილის საქმეზე, გასულ წელს, ამავე სასამართლოს ერთ-ერთი პალატის 14 ივნისს გამოტანილი გადაწყვეტილება გაასაჩივრა.
14 ივნისს, ევროპულმა სასამართლომ დაადგინა, რომ დაირღვა ადამიანის უფლებათა კონვენციის მე-18 მუხლი, მე-5 მუხლის პირველ ნაწილთან ერთად. მერაბიშვილის იმჟამიდელი ადვოკატი, ოთო კახიძე განმარტავდა, რომ კონვენციის მე-18 მუხლს მეხუთესთან ერთად ადგენენ მაშინ, როდესაც დისკრიმინაციული მოტივით ხდება პატიმრობის შეფარდება.
"მართალია, 14 ივნისის გადაწყვეტილებით სტრასბურგის სასამართლოს პალატამ 7 მოსამართლის შემადგენლობით ერთხმად დაადგინა, რომ ვანო მერაბიშვილის წინასწარი პატიმრობა იყო კანონიერი, თუმცა გაჩნდა კითხვის ნიშანი 2013 წლის 14 დეკემბერს მერაბიშვილის საკნიდან სავარაუდო გაყვანის ეპიზოდთან დაკავშირებით. აღნიშნულს არ დაეთანხმა საქართველოს იუსტიციის სამინისტრო და კონვენციით დადგენილ ვადაში, 2016 წლის 13 სექტემბერს, ეს გადაწყვეტილება დიდ პალატაში გაასაჩივრა", - წერია სამინისტროს განცხადებაში.
კონვენციის მე-18 მუხლი უფლებების შეზღუდვათა გამოყენების ფარგლებს ეხება და ადგენს, რომ "ხსენებულ უფლებათა და თავისუფლებათა კონვენციით დაშვებული შეზღუდვები გამოიყენება მხოლოდ და მხოლოდ მათთვის გათვალისწინებული მიზნებისათვის".