ბელგიაში საპარსებისა, კბილის ჯაგრისების, ვისკისა და ორაგულის ქურდობისთვის საქართველოს 3 მოქალაქეს 3-წლამდე პატიმრობა მიუსაჯეს
ბრიუგეს სისხლის სამართლის სასამართლომ ქართველ კაცს 36 თვით თავისუფლების აღკვეთა მაღაზიიდან ქურდობებისა და ორგანიზებულ ბანდაში წევრობისთვის მიუსაჯა. ამის შესახებ ბელგიური მედია წერს. მათ ცნობით, კახა ა. და მისი თანამზრახველები საპარსებსა და ელექტრო კბილის ჯაგრისების თავებს რეგულარულად იპარავდნენ.
ზურაბ კ.-მ (49 წლის) და კახა ა.-მ (38 წლის) 16-დან 19 ივლისამდე სულ თერთმეტი ქურდობა ჩაიდინეს. ბრალდებულები სისტემატურად იპარავდნენ საპარსებსა და კბილის ჯაგრისების თავებს Colruyt-სა და OKay-ის მაღაზიებში.
გამოცემა წერს, რომ ძარცვის ერთ-ერთი შემთხვევის დროს ასევე მოიპარეს ორაგული, ვისკი და შემწვარი საქონლის ხორცი. ქართველებმა დანაშაული სხვა ადგილებში, ზედელგემში, გისტელში, არდუიში, ბრიუგესა და მუსკრონში ჩაიდინეს.
6 სექტემბერს ა.-მ კვლავ ჩაიდინა ერთი დანაშაული, ამჯერად გიორგი ლ.-სთან (32 წლის) ერთად. თუმცა, ბრალდებულები ვინგენში დანაშაულის ჩადენის დროს დაიჭირეს. პოლიციამ მოგვიანებით მათ მანქანაში კიდევ ერთი მაღაზიიდან ქურდობის შემთხვევის შედეგად მიღებული ნადავლი აღმოაჩინა.
"ფაქტები შესაძლოა მხოლოდ აისბერგის მწვერვალი იყოს", — განაცხადა პროკურორმა.
ბრალდების მხარე ამტკიცებს, რომ ქართველებს დანაშაული პირველად არ ჩაუდენიათ. ა. და ლ. უკვე გასამართლებულები იყვნენ ბელგიაში, ხოლო ბრალდებულები ასევე დააკავეს — გერმანიაში, საფრანგეთსა და შვეიცარიაში.
"ისინი არ გაჩერდებიან, რადგან ეს ამ პროფესიონალი ქურდების ძირითადი საქმიანობაა", — დაჟინებით მოითხოვა ბრალდების მხარემ.
კახა ა.-ს 36-თვიანი პატიმრობა ემუქრებოდა, მაგრამ ის სასამართლოზე არ გამოცხადდა. მის თანამზრახველებს, კ.-ს და ლ.-ს, შესაბამისად, 30 და 18-თვიანი პატიმრობა ემუქრებოდათ. მათი ადვოკატები ძირითადად ამტკიცებდნენ, რომ ორგანიზებულ დანაშაულს ადგილი არ ჰქონია.
"მან ეს დანაშაულები საკუთარი საჭიროებებისთვის ჩაიდინა", — თქვა პროკურორმა შარლოტა პინტელონმა. დაცვის მხარე უფრო მსუბუქი სასჯელის დაკისრებას მოითხოვდა.
მოსამართლემ სამ ქართველს პატიმრობა მიუსაჯა. აქედან ზურაბ კ.-ს ერთი წელი პირობითი სასჯელია. ბრალდებულებმა ასევე უნდა გადაიხადონ 800 ევროს ოდენობის ჯარიმა.