შემოსავლების სამსახური საქართველოში სომხური ტვირთების ბლოკირების შესახებ გავრცელებულ ინფორმაციას "სიცრუეს" უწოდებს
ოცნების ხელისუფლების ფინანსთა სამინისტროს შემოსავლების სამსახური "სიცრუეს" უწოდებს მედიაში გავრცელებულ ინფორმაციას იმის შესახებ, რომ საქართველოში სომხური ტვირთების ბლოკირება ხდება. უწყების მიერ გავრცელებულ განცხადებაში ვკითხულობთ, რომ აღნიშნული ინფორმაცია "ემსახურება საზოგადოების შეცდომაში შეყვანას, უწყების დისკრედიტაციას და თემის პოლიტიკურ ჭრილში გადაყვანის მცდელობას".
გავრცელებულ განცხადებას სრულად გთავაზობთ:
"ფინანსთა სამინისტროს შემოსავლების სამსახური ეხმაურება გარკვეული მედია საშუალებითა და ოპოზიციური პარტიების წარმომადგენლების მიერ, გაკეთებულ მორიგ, დეზინფორმაციულ განცხადებას საქართველოში, სომხური ტვირთების (მათ შორის გაზპროდუქტების) თითქოს "ბლოკირების" შესახებ და განმარტავს, რომ აღნიშნული არის სრული სიცრუე, ემსახურება საზოგადოების შეცდომაში შეყვანას, უწყების დისკრედიტაციას და თემის პოლიტიკურ ჭრილში გადაყვანის მცდელობას.
აქვე განვმარტავთ, რომ გაზრდილი ტვირთბრუნვის პირობებში, განსაკუთრებულ/აქტიურ რეჟიმში ხორციელდება საერთაშორისო გადაზიდვებში ჩართული სატრანსპორტო საშუალებების მიმართ ყველა საბაჟო პროცედურა, რათა შეუფერხებლად მოხდეს მათი გატარება. ამასთან, საქართველოს მასშტაბით არსებულ ყველა საბაჟო გამშვებ პუნქტზე, მებაჟე ოფიცრები სრულ მზადყოფნაში არიან, 24 საათიან რეჟიმში, სწრაფად განახორციელონ, როგორც ფიზიკური პირების, ასევე მსუბუქი და სამგზავრო ავტომობილების კონტროლის პროცედურები.
ფინანსთა სამინისტროს შემოსავლების სამსახური ხაზგასმით აღნიშნავს, რომ მედია საშუალებების მიერ, გავრცელებული ფოტო და ვიდეო მასალა (გაზპროდუქტებით დატვირთული ავტომობილები) არ ასახავს საბაჟო გამშვებ პუნქტებზე, მათ შორის ყაზბეგის საბაჟო გამშვებ პუნქტზე არსებულ რეალურ ვითარებას, სადაც ხანმოკლე დროის განმავლობაში, სატვირთო ავტომობილების მიმართ, არსებობდა მცირე შეფერხება, რომელიც სრულად იქნა აღმოფხვრილი.
ბოლო ერთი წლის მონაცემებით, ყაზბეგის საბაჟო გამშვები პუნქტის გავლით, ორივე მიმართულებით, 364 670 სატვირთო ავტომობილის მიმართ განხორციელდა საბაჟო ფორმალობები.
ფინანსთა სამინისტროს შემოსავლების სამსახურის მიერ, საბაჟო კონტროლის პროცედურები მკაცრ მონიტორინგს ექვემდებარება და ეს პროცესი მომავალშიც გაგრძელდება. ამასთან, კიდევ ერთხელ, ჩვენი მოწოდებაა — ყველამ თავი შეიკავოს გადაუმოწმებელი და მცდარი ინფორმაციის გავრცელებისაგან", — ნათქვამია გავრცელებულ განცხადებაში.
ცნობისათვის 15 ივლისს OC-MEDIA-მ გაავრცელა ინფორმაცია იმის შესახებ, რომ თხევადი ბუნებრივი აირის (LPG) ფასი სომხეთში 40%-ით გაიზარდა მას შემდეგ, რაც საქართველომ რუსეთიდან სომხეთში გაზის ტრანზიტი დაბლოკა.
გავრცელებულ ინფორმაციას გამოეხმაურა საქართველოს მე-5 პრეზიდენტი, სალომე ზურაბიშვილი და X-ზე დაწერა, რომ "სომხური ტვირთების დაბლოკვა საქართველო-სომხეთის შორის საუკუნოვან მეგობრობას არღვევს".