ეროვნული მუზეუმიდან გათავისუფლებულმა თემურ შარიქაძემ თეა წულუკიანს სასამართლო დავა მოუგო
ფოტო: მეცნიერების, განათლების და კულტურის პროფკავშირის ფეისბუქგვერდი
მოკლედ: თბილისის საქალაქო სასამართლომ უკანონოდ მიიჩნია საქართველოს ეროვნული მუზეუმიდან თემურ შარიქაძის გათავისუფლება და ეროვნულ მუზეუმს განაცდურის ანაზღაურება და 3000-ლარიანი კომპენსაცია დააკისრა.
- ამის შესახებ ინფორმაცია მეცნიერების, განათლების და კულტურის პროფკავშირმა გუშინ, 5 მარტს გაავრცელა.
დეტალები: "პროფკავშირმა მორიგი სასამართლო პროცესი მოუგო საქართველოს ეროვნული მუზეუმის ახალ ხელმძღვანელობას, საქართველოს კულტურისა და სპორტის სამინისტროს და პირადად თეა წულუკიანს", — წერს კულტურის პროფკავშირი.
- მათი თქმით, სასამართლო, "საქართველოს ეროვნულ მუზეუმში ჩატარებული მავნებლური რეორგანიზაციის შემდეგ", ეროვნულ მუზეუმს ვერ დაავალდებულებს დასაქმებული აღადგინოს დაკავებულ თანამდებობაზე.
- კულტურის პროფკავშირი წერს, რომ თემურ შარიქაძის სასამართლო მე-16 სასამართლო პროცესია, რომელიც "კულტურის სამინისტროს სისტემიდან უკანონოდ და რეპრესიულად გათავისუფლებულმა ადამიანებმა მოიგეს კულტურის, სპორტისა და ახალგაზრდობის სამინისტროს წინააღმდეგ".
ბოლო ხაზი: თემურ შარიქაძე საქართველოს ეროვნული მუზეუმიდან 2022 წლის მაისში 21 სხვა თანამშრომელთან ერთად გაათავისუფლეს. ბრძანებებს ხელი დირექტორის მოადგილემ, ნიკა ახალბედაშვილმა მოაწერა, რომელიც თეა წულუკიანის მიერ არის დასაქმებული.
- თემურ შარიქაძე 2014 წლიდან რეგიონული მუზეუმების კოლექციების აღრიცხვა-დაცვის მართვის სექტორს ხელმძღვანელობდა და მუშაობის 44-წლიანი გამოცდილება აქვს.