რატომ არის მნიშვნელოვანი: რუსული კანონთან დაკავშირებული კანონპროექტების განხილვა პარლამენტში მშვიდობიანი მოქალაქეების მწვავე პროტესტის შემდეგ შეწყდა.
- პარლამენტს მოუწია ერთ-ერთი კანონპროექტი გამოეთხოვა, მეორე კი მეორე მოსმენით ჩავარდა.
- რუსული კანონის საწინააღდეგო აქციაზე მოქალაქეები ამ აქციაზე სპეცრაზმმა წყლის ჭავლითა და სცრემლსადენი გაზის გამოყენებით დაშალა, ათობით ადამიანი კი დააკავა.
რა წერია დასკვნაში: ეუთო/ოდირის შეფასებით, ზოგადად, მსგავსი კანონების მიზანია, რიგი შეზღუდვების შემოღებით, დაფინანსებასა და მის მიმღებზე კონტროლი მოიპოვონ.
- ნათქვამია, რომ ეს კანონი სერიოზულ საფრთხეს წარმოადგენ ორგანიზაციების რეპუტაციისთვის.
- ასევე, ვკითხულობთ, რომ კანონპროექტი ნეგატიურად აისახება გაერთიანების, გამოხატვის, პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობის, საჯარო საქმეებში მონაწიელეობის უფლებებსა და დისკრიმინაციისგან თავისუფლებაზე.
- ეუთო/ოდირის დასკვნაში აშშ-ისა და ავსტრალიის კანონმდელობების მიმოხილვასაც ვხვდებით.
- ხაზგასმულია რომ ისინი ფუნდამენტურად განსხვავებული შემთხვევებია და სრულიად სხვა მიზანი და მასშტაბი აქვთ, რის გამოც ქართული კონტექსტთან შესადარებლად რელევნატურ მაგალითებს არ წარმოადგენენ.