რატომ არის მნიშვნელოვანი: 30 დეკემბრიდან დეპუტატებს სააკაშვილის მონახულება პენიტენციურის ნებართვის გარეშე აღარ შეუძლიათ.
- პარლამენტმა გადაწყვეტილება ექსპრეზიდენტის უსაფრთხოებისა და კანონიერი ინტერესების დაცვის მოტივით ახსნა.
- რეგლამენტის თანახმად, პარლამენტის თავმჯდომარეს საკუთარი გადაწყვეტილებით, შეუძლია პენიტენციურ დაწესებულებაში შესვლის უფლება ერთჯერადად მიანიჭოს რომელიმე დეპუტატს.
- პარლამენტის თქმით, 27 დეკემბერს მინისტრმა ბრეგაძემ თავმჯდომარეს სააკაშვილის უსაფრთხოებისა და კანონიერი ინტერესების დაცვის მიზნით, პენიტენციურის მხრიდან უსაფრთხოების ღონისძიების გამკაცრებაზე აცნობა.
- წერდნენ, რომ კოდექსით გათვალისწინებულია რამდენიმე თანამდებობის პირი, მათ შორისაა, პრეზიდენტი, პრემიერმინისტრი, პარლამენტის თავმჯდომარე, სახალხო დამცველი და ა.შ. რომლებსაც ნებართვის გარეშე დაწესებულებაში შესვლის უფლება აქვთ.
დეტალები: თამარ კორძაიამ პარლამენტის თავმჯდომარის წინააღმდეგ სარჩელი თბილისის საქალაქო სასამართლოში შეიტანა.
- საქმე ეხება შალვა პაპუაშვილის გადაწყვეტილებას, განუსაზღვრელი ვადით შეუწყვიტოს პარლამენტის წევრებს მიხეილ სააკაშვილის მონახულების უფლება.
- თამარ კორძაიას თქმით, თბილისის საქალაქო სასამართლომ სარჩელი წარმოებაში მიიღო.