რას ფიქრობს მოსახლეობა რუსულ კანონზე — IRI-ის კვლევა
საერთაშორისო რესპუბლიკურმა ინსტიტუტმა (IRI-მ) ახალი კვლევა გამოაქვეყნა.
დეტალები: კვლევის თანახმად, რუსულ კანონზე გამოკითხულთა 46%-ს სმენია, 19%-მა კი ბევრი რამ არ იცის.
- მათგან, ვინც რუსულ კანონზე ინფორმირებულია, უმრავლესობა (42% — მტკიცედ, 18% — გარკვეულწილად) ფიქრობს, რომ ის ძირს გამოუთხრიდა საქართველოს დასავლურ მისწრაფებებს.
- 38%-ს მტკიცედ სჯერა, რომ რუსული კანონი მიზნად ისახავს სამოქალაქო საზოგადოებისა და მედიის გაჩუმებას.
- 38%-ის აზრით კი, მისი მიღება საქართველოს რუსეთთან აახლოებს.
კონტექსტი: მიმდინარე წელს ანტიდასავლური, პრორუსული და ქართული ოცნებისგან ფორმალურად გამიჯნული ხალხის ძალა, მმართველ გუნდთან შეთანხმებით, აპირებდა მიეღო რუსული კანონი, რომელსაც უცხოური გავლენის აგენტებად უნდა გამოეცხადებინა დამოუკიდებელი მედია და არასამთავრობო სექტორი.
- ინიციატორებს კანონის გაწვევა მზარდი საზოგადოებრივი პროტესტის შემდეგ მოუწიათ — 7-8 მარტის აქციები სამართალდამცველებმა არაერთხელ დაშალეს წყლის ჭავლის, წიწაკის სპრეისა და ცრემლსადენი გაზის გამოყენებით, მოგვიანებით კი დარბევაზე გადავიდნენ. სათითაოდ მისდევდნენ, სცემდნენ და აკავებდნენ აქციის მონაწილეებს.
- მარტის აქციებზე დაშავდა მედიის არაერთი წარმომადგენელი — მათ სამართალდამცველები ფიზიკურად უსწორდებოდნენ, მიუხედავად იმისა, რომ იცოდნენ, ისინი ასრულებდნენ პროფესიულ მოვალეობას.