ტესტი: როგორ იცნობ ქართველი ფეხბურთელების კარიერას?
თუ ფიქრობ, რომ საქართველოს ნაკრებზე და ქართველ ფეხბურთელებზე ყველაფერი იცი, შეგიძლია გამოწვევა მიიღო და ჩვენი ახალი ტესტი გაიარო. გამოიცანი ვინ ვინ არის კარიერის დეტალებით და გაგვიზიარე შთაბეჭდილებები.
ტესტის დაწყება1 / 9 პროფესიონალური დებიუტი თბილისის დინამოში ჰქონდა, კარიერა ფამაგუსტას ანორთოსისში დაასრულა. მის გაწვრთნილ გუნდებს შორისაა ოლიმპიაკოსი და ორენბურგი. ვინ არის?
2 / 9 თამაშობდა ფრანგულ ვალანსიენში, კიევის არსენალში... საქართველოს ნაკრებში კი 100 მატჩში 10 გოლი უგროვდება. ვინ არის?
3 / 9 ბრედას რიგებში ნიდერლანდების ჩემპიონატში 32 გოლი გაიტანა, რის მერეც გერმანულ კიოლნში გადავიდა. საქართველოს ნაკრებში 32 მატჩი აქვს ჩატარებული და 6 გოლი გატანილი. დაასახელეთ ეს ფეხბურთელი.
4 / 9 რომელ ფეხბურთელზეა საუბარი?
მისი თაობის ერთ-ერთ ყველაზე ნიჭიერ ფეხბურთელად ითვლებოდა. თბილისის დინამოში გამოჩნდა და იქიდან ვლადიკავკაზის ალანიაში გადავიდა. სხვა კლუბების გარდა, თამაშობდა ტრაბზონსფორში, ციურიხსა და დონეცკის მეტალურგში. კარიერა ანორთოსისში დაასრულა.
5 / 9 პროფესიონალურ კარიერაში მისი პირველი გუნდი თბილისის მართვე გახლდათ. მის გაწვრთნილ გუნდებს შორისაა თელ ავივის მაკაბი. რომელ ცნობილ ფეხბურთელზე ვსაუბრობთ?
6 / 9 რომელ ფეხბურთელზე ვსაუბრობთ?
ამჟამად საქართველოს ნაკრების ისტორიაში გოლების რაოდენობით მე-3 ადგილზეა. გერმანიაში გატარებული პერიოდის შემდეგ, სამშობლოში დაბრუნდა და სამტრედიაში ჩაირიცხა. ახლა საქართველოს ფეხბურთის ფედერაციაში მუშაობს.
7 / 9 არგენტინული ბოკა ხუნიორსის რიგებში რამდენიმე მატჩი აქვს ჩატარებული. თამაშობდა ზაარბიუკენშიც. საქართველოს ნაკრების რიგებში 8 გოლი აქვს გატანილი. რომელ ფეხბურთელზე ვსაუბრობთ?
8 / 9 მის პირველ კლუბს ამირანი ერქვა. ნათამაშები აქვს თბილისის დინამოშიც და ლოკომოტივშიც. საქართველოს ნაკრებში გოლი არ გაუტანია. ვინ არის?
9 / 9 დაბოლოს, გამოიცანი, რომელ მეკარეზე ვსაუბრობთ:
ამ მეკარეს თბილისის დინამოში არ უთამაშია. სხვა კლუბების გარდა, ირიცხებოდა რუსთავის გორდაში, ბათუმის დინამოში, ქუთაისის ტორპედოში, ხაშურის ივერიაში, გორის დილაში... საქართველოს ნაკრების კარი ათზე მეტჯერ დაუცავს. დაასახელეთ ის.