ამის შესახებ მათ საჯარო საჯარო მიმართვისას ისაუბრეს.
რატომ არის მნიშვნელოვანი: ხელისუფლებისადმი კრიტიკულად განწყობილი მთავარი არხის დამფუძნებელი, ნიკა გვარამია 2 ნოემბერს სააპელაციო სასამართლომ 3 წლითა და 6 თვით პატიმრობაში დატოვა.
- გვარამია დამნაშავედ ცნეს უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენებაში ე.წ. რეკლამის გაყიდვისა და ავტომანქანის საქმეებზე.
- NGO-ების, ევროპარლამენტარების, ადგილობრივი და საერთაშორისო ორგანიზაციების განცხადებით, გვარამიას საქმე პოლიტიკურად მოტივირებულია — ისინი პრეზიდენტს მთავარი არხის დამფუძნებლის შეწყალებისკენ მოუწოდებენ.
- გვარამიას საქმეზე უკიდურეს შეშფოთებას გამოხატავს სახალხო დამცველიც.
- აშშ-ის საელჩო კი ამბობს, რომ გვარამიას პატიმრობა რისკის ქვეშ აყენებს ქართველი ხალხის მკაფიო არჩევანს.
- 16 თებერვალს ნიკა გვარამიას გათავისუფლების მოძრაობა შეიქმნა.
დეტალები: ლაშა ბუღაძის თქმით, თავის კოლეგებთან ერთად გვარამიას გათავისუფლების მოძრაობას უერთდება.
- ის ამბობს, რომ გვარამიას დაკავება იყო ხელისუფლების საბოტაჟი, რათა საქართველომ ევროკავშირის წევრობის კანდიდატის სტატუსი ვერ მიიღოს.
- მწერალი ხაზს უსვამს, რომ მედიის თავისუფლება და დაცულობა ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი პუნქტია იმ 12 რეკომენდაციიდან, რომლებიც საქართველომ უნდა შეასრულოს.
- "ჩვენ ვთხოვთ საქართველოს პრეზიდენტს, აღასრულოს სწორედ ევროპული და სამართლიანი, პასუხისმგებლობით აღსავსე აქტი და გამოსცეს შეწყალების აქტი ნიკა გვარამიასთან მიმართებით", — განაცხადა ბუღაძემ.
მწერალი თეონა დოლენჯაშვილი ამბობს, რომ გვარამიას საქმე უსამართლობის კლასიკური მაგალითია და მნიშვნელოვანია, ქვეყანაში არ არსებობდეს პოლიტიკური პატიმრები.
- "ვფიქრობ, განსაკუთრებით, მნიშვნელოვანია ჩვენი ხმა, პროფესიული ჯგუფების, სამოქალაქო საზოგადოების, განსაკუთრებით, მწერლებისა და ლიტერატორების, რადგან ჩვენ ვართ სიტყვის ხალხი და სიტყვის თავისუფლება, მისი დაცვა არის ჩვენი მთავარი მისია".