ნიკა გვარამია: რუსთავი 2-ის საქმის მოსამართლე თაღლითობაშია შემჩნეული
რუსთავი 2-ის გენერალურმა დირექტორმა, ნიკა გვარამიამ საგანგებო ბრიფინგზე განაცხადა, რომ რამდენიმე საათის წინ ტელეკომპანიისთვის კონფიდენციალური წყაროსგან ცნობილი გახდა, რომ რუსთავი 2-ის საქმის ერთ-ერთი მოსამართლე, ნათია გუჯაბიძე თაღლითობაშია შემჩნეული და მის მიმართ პროკურატურა სწორედ ამ ბერკეტის გამოყენებით ახდენს ზეწოლას:
"საქმე იმაშია, რომ 2014 წელს მას სახელმწიფომ გამოუყო სახსრები იმიტომ, რომ მან განაცხადა, არ ჰქონდა საცხოვრებელი სახლი თბილისში და სამოსამართლეო უფლება-მოსილების განხორციელებისთვის სჭირდებოდა ანაზღაურება, რაც მიღებული პრაქტიკაა. აღმოჩნდა, რომ მას ეს სახლი ჰქონდა და ბინას ქირაობდა საკუთარი დედისგან, შესაბამისად ის ითვისებდა აღნიშნულ თანხებს უკანონოდ".
გვარამიას ინფორმაციით, აღნიშნული ცნობილი გახდა იუსტიციის საბჭოსთვის, რის შემდეგაც საბჭომ ფაქტზე მოკვლევა დაიწყო. მისი თქმით, მაშინდელმა იუსტიციის საბჭოს ხელმძღვანელმა და უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარემ მოითხოვა საქმის პროკურატურაში გადაცემა, თუმცა ახალდანიშნულმა იუსტიციის საბჭოს წევრებმა ამას მხარი არ დაუჭირეს, რადგან გუჯაბიძე წულუკიანის გუნდთან ასოცირდებოდა:
"ძაღლმა ძაღლის ტყავი არ დახია. უფრო მეტიც, არათუ პრკურატურაში გადაგზავნაზე ეთქვათ უარი, არამედ სადისციპლინო დევნის ნაწილშიც უარი ითქვა და სადისციპლინო კოლეგიას არ გადაეგზავნა ეს საქმე, როგორც სამოსამართლეო ეთიკის დარღვევაც კი. ნათია გუჯაბიძეს აკმარეს მხოლოდ სარეკომენდაციო ბარათი, რითიც დგინდება, რომ დადასტურებულად ჩაითვალა ის ფაქტები, რომ ქალბატონი გუჯაბიძე, როგორც მინიმუმ ცრუობდა და სამართლებრივად თუ ვიტყვი, თაღლითობდა და ფლანგავდა სახელმწიფო ქონებას".
საქართველოს მოქალაქეები ინტერნეტში ყველაზე ხშირად აზარტულ თამაშებს ეძებენ — Alpaca კვლევას აქვეყნებს საქართველოს მოქალაქეები ინტერნეტში ყველაზე ხშირად აზარტულ თამაშებს ეძებენ — Alpaca კვლევას აქვეყნებს
სალომე ზურაბიშვილი ევროპელ ლიდერებსა და ევროკავშირის უმაღლეს წარმომადგენელს ესაუბრა სალომე ზურაბიშვილი ევროპელ ლიდერებსა და ევროკავშირის უმაღლეს წარმომადგენელს ესაუბრა
"მაუწყებლის" ცნობით, ტყიბულში, სავარაუდოდ პოლიტიკური ნიშნით, 100-ზე მეტი მეშახტე სამსახურიდან გაათავისუფლეს "მაუწყებლის" ცნობით, ტყიბულში, სავარაუდოდ პოლიტიკური ნიშნით, 100-ზე მეტი მეშახტე სამსახურიდან გაათავისუფლეს
Politico: საფრანგეთის პრემიერმინისტრმა ახალი — რიგით მეოთხე მთავრობა წარადგინა Politico: საფრანგეთის პრემიერმინისტრმა ახალი — რიგით მეოთხე მთავრობა წარადგინა
10 ორგანიზაცია ვასილ მაღლაფერიძისა და თინათინ ბერძენიშვილის გადადგომას ითხოვს 10 ორგანიზაცია ვასილ მაღლაფერიძისა და თინათინ ბერძენიშვილის გადადგომას ითხოვს
გერმანიის ელჩი: გერმანიამ საქართველოსთან 237 მილიონი ევროს ღირებულების პროექტები შეაჩერა გერმანიის ელჩი: გერმანიამ საქართველოსთან 237 მილიონი ევროს ღირებულების პროექტები შეაჩერა
მაიკლ მაკკოლი: ბაიდენ-ჰარისის ადმინისტრაციამ დაუყოვნებლივ უნდა იმოქმედოს მაიკლ მაკკოლი: ბაიდენ-ჰარისის ადმინისტრაციამ დაუყოვნებლივ უნდა იმოქმედოს
ზურაბიშვილი ივანიშვილს 29 დეკემბრამდე მოლაპარაკებებზე დათანხმებისკენ მოუწოდებს ზურაბიშვილი ივანიშვილს 29 დეკემბრამდე მოლაპარაკებებზე დათანხმებისკენ მოუწოდებს
ზურაბიშვილი: ჩვენ ყველაფერი კარგად ვიცით, არჩევნები არ შედგა, ანუ — გაყალბდა ზურაბიშვილი: ჩვენ ყველაფერი კარგად ვიცით, არჩევნები არ შედგა, ანუ — გაყალბდა
IRI: წინასაარჩევნო პერიოდი და არჩევნების დღე ხასიათდებოდა ფართომასშტაბიანი დარღვევებით, რამაც დააკნინა პროცესის სანდოობა IRI: წინასაარჩევნო პერიოდი და არჩევნების დღე ხასიათდებოდა ფართომასშტაბიანი დარღვევებით, რამაც დააკნინა პროცესის სანდოობა
ლევან დავითაშვილი: გულწრფელი ვარ როცა ვამბობ, რომ დღეს შექმნილი ვითარება ნეგატიურად მოქმედებს ჩვენს ეკონომიკაზე ლევან დავითაშვილი: გულწრფელი ვარ როცა ვამბობ, რომ დღეს შექმნილი ვითარება ნეგატიურად მოქმედებს ჩვენს ეკონომიკაზე
პროკურატურამ სამი ადამიანის დაჭრის და ერთის მკვლელობის გამო, ერთ პირს ბრალდება წარუდგინა პროკურატურამ სამი ადამიანის დაჭრის და ერთის მკვლელობის გამო, ერთ პირს ბრალდება წარუდგინა
საქართველოს პრეზიდენტმა 9 მსჯავრდებული შეიწყალა საქართველოს პრეზიდენტმა 9 მსჯავრდებული შეიწყალა
გიორგი ბახუტაშვილი სასამართლოს გადაწყვეტილებაზე: "აბსოლუტურად უდანაშაულოდ მივიჩნევ თავს" გიორგი ბახუტაშვილი სასამართლოს გადაწყვეტილებაზე: "აბსოლუტურად უდანაშაულოდ მივიჩნევ თავს"
1 აშშ დოლარის ოფიციალური ღირებულება 2.8128 ლარი გახდა 1 აშშ დოლარის ოფიციალური ღირებულება 2.8128 ლარი გახდა
ნათია მეზვრიშვილი: თქვენ შეულახეთ პოლიციას ღირსება, როცა მტერზე ბოდიშის მოხდა მოსთხოვეთ, როცა ასობით პოლიციელი მექსიკის საზღვრით ამერიკაში გასაქცევი გახადეთ ნათია მეზვრიშვილი: თქვენ შეულახეთ პოლიციას ღირსება, როცა მტერზე ბოდიშის მოხდა მოსთხოვეთ, როცა ასობით პოლიციელი მექსიკის საზღვრით ამერიკაში გასაქცევი გახადეთ
თბილისში ახალგაზრდა კაცი მოკლეს — დაჭრილია რამდენიმე ადამიანი თბილისში ახალგაზრდა კაცი მოკლეს — დაჭრილია რამდენიმე ადამიანი
მამუკა მდინარაძე: ჩვენ არც უიმედოდ უნდა ვიყოთ და არც ზედმეტი იმედები უნდა დავამყაროთ 20 იანვრის შემდეგ პერიოდზე მამუკა მდინარაძე: ჩვენ არც უიმედოდ უნდა ვიყოთ და არც ზედმეტი იმედები უნდა დავამყაროთ 20 იანვრის შემდეგ პერიოდზე
მამუკა მდინარაძე: რიგგარეშე არჩევნებზე არც ვფიქრობთ — წარმოუდგენელია, სასაცილოდ არ გვყოფნის მამუკა მდინარაძე: რიგგარეშე არჩევნებზე არც ვფიქრობთ — წარმოუდგენელია, სასაცილოდ არ გვყოფნის
ნოშრევან ნამორაძე: 12 წელია დაისვენა ქვეყანამ, დაისვენა ბიზნესმა. არავითარი ხელახალი არჩევნები ნოშრევან ნამორაძე: 12 წელია დაისვენა ქვეყანამ, დაისვენა ბიზნესმა. არავითარი ხელახალი არჩევნები
"ოცნების" ყალბი დამკვირვებლები, რომლებმაც არჩევნების გაყალბებას ხელი შეუწყვეს "ოცნების" ყალბი დამკვირვებლები, რომლებმაც არჩევნების გაყალბებას ხელი შეუწყვეს