სირცხვილია იღებს პრეზიდენტის მიწვევას 16 ივნისის შეკრებაზე და სთავაზობს, თავადაც მივიდეს 20 ივნისს
პრეზიდენტის პასუხად სამოქალაქო მოძრაობა სირცხვილია აცხადებს, რომ 20 ივნისის შეკრება არ გაუქმდება, თუმცა სურვილის შემთხვევაში, სალომე ზურაბიშვილს შეუძლია, დაესწროს.
რატომ არის მნიშვნელოვანი: რამდენიმე წუთის წინ სალომე ზურაბიშვილმა განაცხადა, რომ ეს შეკრება "ბევრ საფრთხეს უკავშირდება" და თუ ორგანიზატორები დაფიქრდებიან, შესაძლოა, გადაიდოს.
- მან 16 ივნისს ალტერნატიული შეხვედრა დააანონსა და მოუწოდა ხალხს, ევროპის მოედანზე მივიდნენ და იქ დააფიქსირონ ევროპული არჩევანი.
- 20 ივნისის აქციები გავრილოვის ღამის შემდეგ ყოველწლიურად იმართება — წელსაც მოქალაქეები აპირებენ, მასობრივი შეკრებით აჩვენონ მსოფლიოს ქართველი ხალხის ერთგულება ევროპული არჩევანისა და დასავლური ღირებულებებისადმი.
რას ამბობს სირცხვილია: აქტივისტების განცხადებით, წინააღმდეგობრივია, რომ პრეზიდენტი, რომელიც სამოქალაქო საზოგადოებას ევროინტეგრაციისთვის კონსოლიდაციისკენ მოუწოდებს, ალტერნატიულ აქციას ნიშნავს.
- "არა და არასოდეს!" — ასე, მისივე სიტყვების ციტირებით მიიღო ზურაბიშვილმა სირცხვილიასგან უარი აქციის გაუქმებაზე.
- "ქვეყანაში, სადაც ახალ წელს ორჯერ ვზეიმობთ, არაფერი დაშავდება, თუ ევროინტეგრაციისადმი ერთგულებასაც ორჯერ აღვნიშნავთ" — აცხადებენ აქტივისტები.
რა თქვა ზურაბიშვილმა: პრეზიდენტმა განმარტა, რომ 16 ივნიის შეკრებაზე პოლიტიკური განცხადებებისთვის ტრიბუნა არ იქნება და ყველა მივა, როგორც რიგითი მოქალაქე. მან ევროკავშირის ელჩი, ასევე, დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლები, ოპოზიციია და მთავრობა მიიწვია.
- "ვთხოვ ყველა პარტიას და ხელისუფლებას, ყველას, ვისაც ევროპელობა აქვს განცხადებულ ან რეალურ მიზნად, რომ მოვიდეს და გადავდოთ ყველა სხვა ლოზუნგები და დაპირისპირება".
- ზურაბიშვილმა 20 ივნისის აქციაზე საუბრისას განახადა, რომ ახლა არ არის "დრო პოლიტიკური ამბიციების გამოჩენის და საზოგადოების დაყოფის, გახლეჩის".
- მანვე აღნიშნა, რომ თუ აქცია მაინც გაიმართება, დემონსტრაციის უფლება უნდა იყოს დაცული და გააფრთხილა ხელისუფლება, რომ ყველა ექსცესი მისი პასუხისმგებლობაა.
რა იგეგმება 20 ივნისს: სირცხვილიას და სხვა სამოქალაქო ჯგუფების ორგანიზებით, საღამოს 8 საათზე მოქალაქეები იკრიბებიან პარლამენტთან, რის შემდეგაც მსვლელობით წავლენ ევროპის მოედნისკენ.
- შეკრებილებს მიმართავენ სამოქალაქო საზოგადოების, უკრაინის ხელისუფლებისა და ევროკავშირის წარმომადგენლები.
- პარალელურად, ძალადობრივი ჯგუფები კონტრაქციით იმუქრებიან, თუმცა ამტკიცებენ, თითქოს შორიახლოს იქნებიან და მხოლოდ მაშინ ჩაერთვებიან, თუ "დაძაბულობა იქნება".
რას ამბობდა მთავრობა: პრემიერმინისტრმა ტრადიციული რიტორიკით აღნიშნა, თითქოს აქციას ნაციონალური მოძრაობა მართავს და ამით დისკრედიტაცია სცადა. მანვე განაცხადა, რომ მთავრობა "კანონით მონიჭებული უფლებით და ძალით" დაიცავს მშვიდობას და სტაბილურობას.
- "მინდა, ყველა გავაფრთხილო, რომ ვინმეს ილუზია არ ჰქონდეს, მეგობრებო, ვინმე არ წამოეგოს ამ პროვოკაციას, არც ერთ უკანონო ქმედებას არავის ვაპატიებთ".