კითხვები ჯერ კიდევ გვაქვს და ვფიქრობთ, პროცესი ძალიან სწრაფად წარიმართა — ჰარცელი ისნპექტორზე
ევროკავშირის ელჩის საქართველოში, კარლ ჰარცელის განცხადებით, სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის კანონპროექტთან დაკავშირებით, კითხვები ჯერ კიდევ აქვთ და მიაჩნიათ, რომ პროცესი ძალიან სწრაფად წარიმართა. ამის შესახებ მან პარლამენტის თავმჯდომარესთან, შალვა პაპუაშვილთან შეხვედრის შემდეგ, ჟურნალისტებთან ისაუბრა.
"[სახელმწიფო ინსპექტორთან დაკავშირებით] ჩემი არყოფნის დროს ჩემი სახელით კომენტარი გაკეთდა ამ პროცესზე. პროცესზე, რომელიც ჩემი აზრით, გასაკვირად სწრაფი იყო. არა მხოლოდ იმიტომ, რომ სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახური არის მნიშვნელოვანი დემოკრატიული ინსტიტუტი, რომელიც იმსახურებს შესაბამის პროცედურებს, არამედ საერთაშორისო პარტნიორების გამოც, რადგან, როგორც იცით, ევროკავშირ-საქართველოს ურთიერთობის ფუნდამენტური ასპექტი დემოკრატია და დემოკრატიული ინსტიტუტებია", — აღნიშნა მან.
პარლამენტმა ქართული ოცნების ინიცირებულ კანონპროექტი სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის გაუქმების შესახებ დაჩქარებულად განიხილა და ახალ წლამდე დაამტკიცა. კანონპროექტის მიხედვით, უქმდება სახელმწიფო ინსპექტორის თანამდებობა და სამსახური. მის მაგივრად იქმნება ორი — სპეციალური საგამოძიებო და პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახურები.
თავად სახელმწიფო ინსპექტორმა, ლონდა თოლორაიამ აღნიშნა, რომ ეს არის შტურმი სამსახურზე, რომელიც თავის გადაწყვეტილებებს არასოდეს არავის უთანხმებდა. მისი თქმით, მმართველ პარტიას სამსახურის გაუქმების შესახებ მათთან არანაირი კომუნიკაცია არ ჰქონია. მისივე თქმით, მაშინ, როდესაც სამშობიაროდან უწყების გაძლიერების პროექტს წერდა, პარლამენტი მისი გაუქმების შესახებ კანონპროექტს ამზადებდა.
უწყებამ კადრების გავრცელების გამო იუსტიციის სამინისტრო და პენიტენციური სამსახური დააჯარიმა და მათი წაშლა დაავალა. აღსანიშნავია, რომ 19 დეკემბერს ქართული ოცნების თავმჯდომარემ, ირაკლი კობახიძემ თქვა, რომ ინსპექტორის დასკვნას არ ეთანხმება. მისი განცხადებით, ექსპრეზიდენტის უფლებები არ შელახულა და როცა საუბარია იმაზე, რომ მოქალაქეებმა პრეზიდენტი იხილეს ასეთ მდგომარეობაში, სააკაშვილი ადამიანებმა მანამდეც ნახეს "სახურავზე კარლსონივით" და "თმებით როგორ ათრევდა უკრაინელი სამართალდამცავი".
11 იანვარს თბილისის საქალაქო სასამართლომ სახელმწიფო ინსპექტორის მიღებული გადაწყვეტილება იუსტიციის სამინისტროს მიერ ექსპრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილის პერსონალური მონაცემების გასაჯაროების შესახებ გააუქმა.