თვითმფრინავის ბიჭებზე გადაღებულ ფილმში მამა თეოდორეს ილიკო სუხიშვილი თამაშობს
გუშინ ბერლინის საერთაშორისო კინოფესტივალზე რეზო გიგინეიშვილის ფილმის მძევლების პრემიერა გაიმართა.
ფილმი 1983 წელს ქართველი ახალგაზრდების მიერ თვითმფრინავის გატაცების მცდელობას ეხება. რეჟისორთან ერთად სცენარზე მწერალმა ლაშა ბუღაძემ იმუშავა. სიუჟეტი 80-იან წლებში მომხდარ მოვლენებს ზედმიწევნით არ მიჰყვება და გმირების საარსებო გარემოს სიღრმისეულად აღგვიწერს.
ლაშა ბუღაძის სცენარის მიხედვით, რეალურ ისტორიაზე გადაღებულ ფილმში პერსონაჟების სახელები და გვარები შეცვლილია. როგორც შევიტყვეთ, ერთ-ერთი ყველაზე ტრაგიკული პერსონაჟის, მღვდელი თეოდორე ჩიხლაძის როლს ქორეოგრაფი ილიკო სუხიშვილი ასრულებს.
ფოტო: Giorgi Rurua
მძევლები ქართულ-რუსულ-პოლონური მხარეების ერთობლივი პროდუქციაა. აღსანიშნავია ისიც, რომ მძევლების ერთ-ერთი პროდიუსერი ივა პუშინსკაა, რომელიც ოსკაროსან ფილმზე, იდაზე მუშაობდა.
ფილმში ასევე მონაწილეობენ: თინა დალაქიშვილი, ირაკლი კვირიკაძე, გიგა დათიაშვილი, გიორგი გრძელიძე, ბექა ლემონჯავა, გიორგი ტაბიძე, გიორგი ხურცილავა, ვახტანგ ჩაჩანიძე, ეკატერინე კალატოზიშვილი, დარეჯან ხარშილაძე, მერაბ ნინიძე, ავთანდილ მახარაძე და მიშა გომიაშვილი.