ერთეული შემთხვევაა, მაგრამ არავის აქვს უფლება, კითხვის ნიშნის ქვეშ დააყენოს რელიგიათა მშვიდობიანი თანაარსებობა — ზურაბიშვილი
ფოტო: კადრი ვიდეოდან/ საქართველოს პრეზიდენტის პრესსამსახური
საქართველოს პრეზიდენტი, სალომე ზურაბიშვილი რელიგიურ ნიადაგზე ბუკნარში განვითარებულ მოვლენებს გამოეხმაურა და განაცხადა, რომ მომხდარი დაპირისპირება ერთეულ შემთხვევათა რიგს განეკუთვნება, მაგრამ არავის აქვს უფლება კითხვის ნიშნის ქვეშ დააყენოს საქართველოში რელიგიათა მშვიდობიანი თანაარსებობა.
"მინდა გამოვეხმაურო გურიაში ჩვენს მუსლიმ და ქრისტიან თანამემამულეებს შორის მომხდარ დაპირისპირებას. ეს სამწუხარო ფაქტია და იმედი მაქვს, რომ ვითარება უახლოეს დროში განიმუხტება. საქართველო ყოველთვის ამაყობდა თავისი რელიგიური მრავალფეროვნებით. ეს ჩვენი ქვეყნის სიმდიდრეა, მისი სიძლიერის ერთ-ერთი საფუძველი, რომელსაც ყოველთვის ვუფრთხილდებოდით. ჩვენს მოქალაქეებს კონსტიტუციით აქვთ გარანტირებული აღმსარებლობის თავისუფლება. რელიგიური მსახურებისა და რიტუალების ჩატარება ჩვენი მოქალაქეების უფლებაა და მათ ვერავინ შეუზღუდავს ამ უფლებას", — განაცხადა ზურაბიშვილმა.
ჩოხატაურში მოსახლეობასა და ადგილობრივ ხელისუფლებას შორის შეხვედრა გაიმართა. როგორც ჩოხატაურის გამგებელმა, ირაკლი კუჭავამ შეხვედრის შემდეგ განაცხადა, თანასოფლელები შეთანხმდნენ, რომ "ერთი თემიც და მეორე თემიც ჩვეულებრივად გააგრძელებს ლოცვას".
"შედგა საკმაოდ ხანგრძლივი მაგრამ კონსტრუქციული, ურთიერთგაგების, ურთიერთდათმობის ფონზე ეს შეხვედრა. გაგრძელდება ეს შეხვედრები, მაგრამ თანასოფლელები შეთანხმდნენ, რომ ერთი თემიც და მეორე თემიც ჩვეულებრივად გააგრძელებს ფუნქციონირებას და ლოცვას. არც არავის ხელი არ შეეშლება [...] ეს არის სეკულარული სახელმწიფო, აქედან გამომდინარე, თანასოფლელები ყოველგვარი ზედმეტი ჩარევის გარეშე თანაცხოვრებას გააგრძელებენ. სწორედ ამას მიეძღვნა ეს კონსტრუქციული შეხვედრა", — განაცხადა კუჭავამ.
დღეს მთელი დღის განმავლობაში ჩოხატაურის სოფელ ბუკნარში პოლიცია იყო მობილიზებული. მუსლიმი მოქალაქეები სამლოცველოს მოწყობას ითხოვდნენ, რასაც ადგილობრივი ქრისტიანები ეწინააღმდეგებოდნენ.
რელიგიურ ნიადაგზე დაწყებული კონფლიქტი მუსლიმებსა და მართლმადიდებლებს შორის გუშინ, 12 იანვარს დაიწყო. ადამიანის უფლებების სწავლებისა და მონიტორინგის ცენტრის (EMC) ინფორმაციით, ბუკნარში მეზობლებს შორის მომხდარი ურთიერთშელაპარაკების დროს მძიმე ფიზიკური დაზიანებები მიაყენეს სამ მუსლიმს, მათ შორის მუსლიმ ბავშვებს. დაშავებულები კი მიღებული არაერთი დაზიანებით საავადმყოფოში გადაიყვანეს.
ევანგელისტურ-ბაპტისტური ეკლესია ხელისუფლებას მოუწოდებს, არა მხოლოდ ბუკნარის, არამედ დღემდე მომხდარ ყველა ინციდენტზე გამოძიება დაუყოვნებლივ დაიწყოს. მათი განცხადებით, ქვეყანას, სადაც ახალგაზრდებს ლოცვისთვის თავს უტეხავენ, მომავალი არ აქვს.