ევროპული საქართველოს ლიდერი, დავით ბაქრაძე ლარის გაუფასურებაზე და ეროვნულ ბანკზე საუბრობს
დავით ბაქრაძის თქმით, ლარის გაუფასურება გამოიწვია ივანიშვილის ხელისუფლების არასწორმა ეკონომიკურმა პოლიტიკამ, რასაც დაემატა კორონაკრიზისის არასწორი მენეჯმენტი და ეკონომიკის ჩაკეტვა. ბაქრაძემ აღნიშნა, რომ როგორც მთავრობამ, ისე ეროვნულმა ბანკმა უნდა გააუქმონ შემაფერხებელი რეგუალციები.
დავით ბაქრაძის თმით, ამ კრიზისის გადალახვის ერთადერთი გზა არის არჩევნების გამოყენება, რათა ქვეყანაში მოვიდეს გარდამტეხი ცვლილებები.
"ქვეყანა შესულია ძალიან ღრმა ეკონომიკურ კრიზისში, ლარის უკვე ტრადიციად ქცეულ გაუფასურებას დაემატა გაზაფხულზე არასწორი მენეჯმენტის შედეგად ეკონომიკის მთლიანად ჩაკეტვა, დაემატა წელს, მთავრობის მიერ აღებული უზარმაზარი საგარეო ვალი და ეხლა ემატება ის წინასაარჩევნო ვალდებულებები, რომლითაც ასე უხვად ტვირთავს ბიუჯეტს ქართული ოცნება".
ეს ყველაფერი ნიშნავს, რომ ერთჯერადი ინტერვენციებით და მხოლოლდ ეროვნული ბანკის მიერ დოლარის გაყიდვით ლარი ვერ გამყარდება. ლარის გამყარებას სჭირდება გარდამტეხი ცვლილებები, სჭირდება გადასახადების შემცირება, სამთავრობო ხარჯების რადიკალური შემცირება, სჭირდება იმ შემაფერხებელი რეგულაციების გაუქმება, რომელიც შემოიღო მთავრობამ და ეროვნულმა ბანკმა.
ამ ყველაფერს ეს ხელისუფლება ვერ გააკეთებს, ამიტომ, ლარის გამყარებისთვისაც, ქვეყნის წინსვლისთვისაც და ეკონომიკური კრიზისის გადალახვისთვისაც ერთადერთი გზა გახლავთ ამ არჩევნების გამოყენება ქვეყანაში გარდამტეხი ცვლილებების მოტანისათვის", — განაცხადა დავით ბაქრაძემ.