შაქარაშვილის საქმეზე 6 არასრულწლოვანი ბრალდებული პატიმრობაში რჩება
გიორგი შაქარაშვილის საქმეზე ბრალდებული 6 არასრულწლოვანი პატიმრობაში რჩება. გადაწყვეტილება ამის შესახებ მცხეთის რაიონულმა სასამართლომ მიიღო.
ბრალდებულები არიან: ა.ქ., ზ.ხ., ნ.ც., ნ.ქ., ლ.შ., გ.მ. გამოძიება მათ ჯგუფურ ძალადობას, ჯგუფური ძალადობის ორგანიზებასა და თავისუფლების უკანონოდ აღკვეთა ედავება.
სასამართლო სხდომის დაწყების წინ ადვოკატებმა ჟურნალისტებს განუცხადეს, რომ რამდენიმე შუამდგომლობის დაყენებას აპირებდნენ. პატიმრობიდან ბრალდებულების გათავისუფლების გარდა, ისინი ზოგიერთი მტკიცებულების დაუშვებლად ცნობას ითხოვენ.
ბრალდებული ზ.ხ.-ს ადვოკატი, გიორგი გელხაური ამბობს, რომ ზოგიერთი მოწმის ჩვენება პირვანდელი ჩვენებებისგან არსებითად განსხვავდება, რის გამოც სასამართლომ ისინი დაუშვებლად უნდა ცნოს.
სასამართლო პროცესი მედიისთვისა და დამსწრე პირებისთვის დახურულია, რადგან საქმე არასრულწლოვნებს ეხება. სასამართლოს ეზოში მისულები იყვნენ გიორგი შაქარაშვილის მეგობრები, რომლeბსაც მისი ფოტოს გამოსახულებით მაისურები ეცვათ. გარდა ამისა, იქ იყვნენ ბრალდებულების მეგობრებიც.
სასამართლოსთან იმყოფებოდა არასრულწლოვანი ნ.ხ.-ც, რომელიც აგარაკის ჩხუბის ეპიზოდის ფიგურანტია. მან ტერიტორია ისე დატოვა, რომ მედიის კითხვებისთვის არ უპასუხია.
დღეს, 31 ივლისს არასრულწლოვანი ბრალდებულების წინასასამართლო სხდომა ჩატარდა. არასრულწლოვანთა მართლმსაჯულების კოდექსის თანახმად, არასრულწლოვანთა წინასასამართლო სხდომა უნდა ჩატარდეს სისხლისსამართლებრივი დევნის დაწყებიდან არაუგვიანეს 40 დღისა. ამ ვადის გადადება კი კანონით დაუშვებელია.
27 ივლისს გაიმართა 11 სრულწლოვანი ბრალდებულის სასამართლო პროცესი. მოსამართლემ აღნიშნული პირებიც პატიმრობაში დატოვა. თავდაპირველად მათი წინასასამართლო სხდომაც 31 ივლისს უნდა გამართულიყო, თუმცა პროკურატურამ სხდომის ერთი თვით გადავადება მოითხოვა.
რამდენიმე დღის წინ პროკურატურამ სრულწლოვნებისა და არასრულწლოვნების საქმეები ერთმანეთისგან გამოყო. უწყების განმარტებით, უკვე დევნადაწყებულ ეპიზოდებზე საჭირო მტკიცებულებითი სტანდარტის შესაქმნელად დამატებითი საგამოძიებო მოქმედებები განსხვავდება, განზრახ მკვლელობის ეპიზოდთან მიმართებით ჩასატარებელი საგამოძიებო/საპროცესო მოქმედებებისგან. უწყება სწორედ ამით განმარტავს საქმის ცალკე გამოყოფას.
წინასასამართლო სხდომა გაგრძელდება 5 აგვისტოს, რომელზეც კვლავ მტკიცებულებების დასაშვებობას განიხილავენ და არსებითი განხილვის თარიღრს ჩანიშნავენ.
გიორგი შაქარაშვილის საქმე
19 წლის ფეხბურთელი, გიორგი შაქარაშვილი 19 ივნისს დაიკარგა. დადგინდა, რომ ის მცხეთაში, დაბადების დღეზე იმყოფებოდა, სადაც ახალგაზრდებს შორის დაპირისპირება მოხდა. ამის შემდეგ ერთმა ჯგუფმა თბილისიდან "დახმარება გამოიძახა". შაქარაშვილი და კიდევ 5 ადამიანი აგარაკიდან მათ მოსვლამდე წამოვიდა. პროკურატურის მიერ გავრცელებულ კადრებში ჩანს, რომ უკვე არაგვის ხიდთან მყოფ ახალგაზრდებს მანქანიდან გადმოსული ადამიანები თავს დაესხნენ, რის შემდეგაც შაქარაშვილი და მასთან ერთად მყოფი პირები გაიქცნენ. ფეხბურთელის კვალი აქედან იკარგება, მასთან ერთად მყოფი 5 ადამიანი კი თბილისში ცალ-ცალკე, სხვადასხვა დროს დაბრუნდა.
4-დღიანი ძებნის შემდეგ, 22 ივნისს, გიორგი შაქარაშვილი ცხედარი მდინარე არაგვში იპოვეს. რამდენიმე დღეში საქმეზე 17 ადამიანი დააკავეს, ყველა მათგან წინასწარი პატიმრობა აქვს შეფარდებული. თავდაპირველად, მათ ბრალი ორი ან მეტი პირის მიმართ განხორციელებული ჯგუფური ძალადობის, ჯგუფური ძალადობის ორგანიზების და ამავე ძალადობაში მონაწილეობის და ჯგუფურად თავისუფლების უკანონო აღკვეთის ფაქტებზე აქვთ წარდგენილი. როგორც ექსპერტიზის დასკვნის შემდეგ უწყებაში განაცხადეს, საქმეს კვალიფიკაცია დაემატა და ამ საქმეზე გამოძიება დამამძიმებელ გარემოებებში ჯგუფურად განხორციელებული განზრახ მკვლელობის მუხლით გაგრძელდება.
სწორედ ექსპერტიზის შემდეგ ცნობილი გახდა, რომ გიორგი შაქარაშვილის სიკვდილის მიზეზი, გახდა ასფიქსია წყალში დახრჩობით. ამავე დასკვნის მიხედვით, გარდაცვალებამდე მას მკვრივი-ბლაგვი საგნით მიყენებული დაზიანებები აქვს.