Mastercard X თავისუფალი უნივერსიტეტი: ფინანსური ტერმინების პირველი განმარტებითი ლექსიკონი უკვე გამოიცა
რამდენიმე თვის წინ, Mastercard-მა კიდევ ერთი ახალი თანამშრომლობა წამოიწყო და თავისუფალი უნივერსიტეტის კურსდამთავრებულთა ფონდთან მემორანდუმი გააფორმა, რომლის მიზანი საქართველოში ფინანსური ცნობიერების ამაღლებაა.
თანამშრომლობის ფარგლებში, Mastercard-ის პარტნიორობით, თავისუფალი უნივერსიტეტის ბაზაზე შეიქმნა ფინანსური ტერმინების განმარტებითი ლექსიკონი ქართულ ენაზე. ლექსიკონი 2022 წლის დეკემბრიდანაა ხელმისაწვდომი, როგორც ბეჭდურ, ასევე, ონლაინ ფორმატში. ლექსიკონში განმარტებულია არა მხოლოდ ფართოდ გავრცელებული ფინანსური ტერმინები, არამედ, სრულიად ახალი ტერმინებია დამკვიდრებული — ისინი, რომლებიც აქამდე ბარბარიზმების სახით გვხვდებოდა.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოში, ფინანსური განათლება, საზოგადოების ფართო ნაწილისთვის ხელმისაწვდომი არ არის. ქართულ ენაზე ფინანსური ტერმინებისა და მათი განმარტებების სიმწირე, ამ დრომდე, ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი დამაბრკოლებელი ფაქტორი იყო, რაც ფინანსური ცოდნის მიღებას ართულებდა.
ფინანსური ლექსიკონის შექმნაზე, ქართული შესატყვისების მოძიებაზე, განმარტებების რედაქტირებასა და გამოცემის სრულყოფაზე, თავისუფალი უნივერსიტეტის პროფესორებმა, ადმინისტრაციის წევრებმა, სტუდენტებმა და თავისუფალი და აგრარული უნივერსიტეტების გამომცემლობის გუნდმა იმუშავეს. ფინანსური ტერმინების განმარტებითი ლექსიკონი აერთიანებს 300-ზე მეტი ფინანსურ ტერმინს.
უკვე 22 წელზე მეტია, რაც საქართველოში, Mastercard ოპერირებს. ამ დროის განმავლობაში, ის არა მხოლოდ ფინანსური სერვისებისა და ინსტიტუტების გაძლიერებაზეა ორიენტირებული, არამედ, დაინტერესებულია, ზოგადად, ქვეყნის სოციალური თუ ეკონომიკური განვითარებით. განათლება, Mastercard-ის ინტერესის ერთ-ერთი მთავარი თემაა. სწორედ ამიტომ, ტექნოლოგიური კომპანია თანამშრომლობს ისეთ საგანმანათლებლო ინსტიტუტებთან, როგორებიცაა eCommerce Academy, აზროვნების აკადემია და მრავალი სხვა.
დავით ზღუდაძე, Mastercard-ის რეგიონალური დირექტორი საქართველოსა და სომხეთში:
"Mastercard-ის ერთ-ერთი მთავარი მიზანია ადამიანების ფინანსური განათლების ხელშეწყობა და ეკონომიკაში ჩართვის შესაძლებლობის ზრდა. ფინანსური ტერმინების განმარტებითი ლექსიკონი კი, ამ მიზნამდე მისვლის მნიშვნელოვანი კომპონენტია. ჩვენ მოხარულები ვართ, რომ ამიერიდან, ნებისმიერი ქართულენოვანი მსურველისთვის ხელმისაწვდომია ფინანსური ტერმინების განმარტებითი ლექსიკონი".
ვატო ლეჟავა, თავისუფალი და აგრარული უნივერსიტეტების რექტორი:
"თავისუფალი და აგრარული უნივერსიტეტებისთვის, Mastercard-თან თანამშრომლობა და მასშტაბურ საგანმანათლებლო პროექტზე მუშაობა, არის სასიხარულო მოვლენა. როგორ უნივერსიტეტების რექტორი, სიამაყით აღვნიშნავ, რომ ამ პროექტში ჩართულები იყვნენ არა მხოლოდ ჩვენი აკადემიური პერსონალი, არამედ სტუდენტებიც. ფინანსური ტერმინების განმარტებითი ლექსიკონი არის პროდუქტი, რომელიც მნიშვნელოვნად გააუმჯობესებს ფინანსური განათლების მიღებას არა მხოლოდ ჩვენი სტუდენტებისთვის, არამედ, ნებისმიერი ადამიანისთვის".
დამატებითი ინფორმაციისთვის: www.mastercard.com
თავისუფალი უნივერსიტეტის კურსდამთავრებულთა ფონდის შესახებ:
თავისუფალი უნივერსიტეტის ალუმნი ფონდი უნივერსიტეტის კურსდამთავრებულებისა და მეგობრების გარშემო ერთიანდება და მიღებული შემოწირულობით ახალგაზრდებს ხარისხიანი განათლების მიღებაში უწყობს ხელს.
ფონდი შეიქმნა თავისუფალი უნივერსიტეტის კურსდამთავრებულთა გარკვეული ჯგუფის ინიციატივით და არ წარმოადგენს თავისუფალ უნივერსიტეტსა და უნივერსიტეტის ყველა კურსდამთავრებულს.